آخرین مطالب

محبوبترین های ورزشی(یک ساله)

گفت و گو با کارشناس و مسئول ورزش بانوان نی ریز

ایجاد ایستگاه ورزش صبحگاهی در سه پارک گلستان ،معلم و آزادی/نبود وسیله نقلیه جهت اعزام مربی به روستاها/تلاش جهت خریداری چند دستگاه دوچرخه و ایجاد پیست دوچرخه سواری مخصوص بانوان

طی گفت وگویی که نی ریز پرس با سرکار خانم مسلمان حقیقی کارشناس و مسئول ورزش بانوان شهرستان نی ریز  داشتند موانع و مشکلات و سطح ورزش بانوان بررسی گردید که به شرح زیر است:

 لطفا خودتان را معرفی نمایید؟

الهام مسلمان حقیقی،کارشناسی ارشد روانشناسی ورزش از دانشگاه اصفهان،از دوران کودکی در چند رشته مختلف ورزشی فعالیت داشتم.از اواخر سال92همکاری خود را با انجمن روانشناسان ورزش ایران آغاز کردم و به عنوان روانشناس ورزش  و مشاور چند تیم ملی با کمیته ملی پارالمپیک و فدراسیون جانبازان و معلولان به طور مستمر همکاری داشته ام و هم اکنون عضو کمسیون روانشناسان ورزش ایران هستم.از اردیبهشت سال 94 به عنوان کارشناس و مسئول ورزش بانوان شهرستان نی ریز در اداره ی ورزش و جوانان مشغول به فعالیت شدم.

برنامه های شما برای پیشرفت ورزش بانوان شهرستان چیست؟

ترویج ورزش همگانی در بین بانوان شهرستان از سنین کودکی تا سالمندی چه به صورت آماتور و چه به صورت حرفه ای مهمترین هدف ما می باشد.از آنجایی که شادی و نشاط بانوان تاثیر مثبت و مستقیمی بر روی بعد روانی خانواده ها دارد ایجاد روحیه نشاط و شادابی در بین بانوان از طریق ورزش،از جمله اهداف ما میباشد.همچنین به طور کلی از بین بردن رکود ایجاد شده در رشته های مختلف ورزش بانوان و تلاش برای فعال کردن این ورزش از جمله برنامه های در پیش روست.

اهداف وشعارتان برای پیشرفت چیست؟

لازم به یادآوری است اعزام تیم های مستعد و مربی در سطح استان مثل والیبال،فوتبال،دومیدانی و ...به مسابقات لیگ استانی و ترتیب اردوهای فشرده جهت آماده سازی از برنامه های در دست اجرا میباشد.

همچنین از آنجایی که ورزش تاثیر مستقیم بر سلامت جسمانی افراد دارد ایجاد فضاها و مکانهای مناسب و تشویق بانوان به ورزش این پیامد را به دنبال دارد که هم سنین جوانی،میانسالی و هم سالمندی بانوان سالمتر و کم عارضه راداشته باشیم.

به علاوه قهرمان پروری،کسب مقامهای استانی و کشوری در ورزش های تیمی و انفرادی با توجه به پتانسیل موجود از جمله برنامه های میان مدت محسوب میشود.بهبود جایگاه ورزش شهرستان نیریز در سطح استان فارس و حتی در سطح کشوری از جمله اهداف میان مدت ما میباشد.

در مسیر تحقق این اهداف با چه مشکلاتی روبه رو هستید؟

از جمله مشکلاتی که همیشه وجود داشته و میتوان در این زمینه نام برد که هم ورزش شهرستان چه در بخش بانوان و حتی در بخش آقایان با آن مواجه میباشد،کمبود اعتبارات مالی میباشد که متاسفانه اغلب هیئت های ورزشی با آن مواجه هستند و البته با توجه به زیر ساخت های خوب و مناسبی  که در بیشتر رشته های ورزشی وجود دارد و با توجه به استعدادهای بالقوه جوانان میتوان با برنامه ریزی های بلند مدت میان مدت و کوتاه مدت راه را به سوی پیشرفت ورزش هموار نمود.همچنین کمبود محیط و فضاهای مناسب ورزشی مخصوص بانوان را میتوان از جمله محدودیت های دیگر نام برد که انشاالله تا پایان سال جاری با تکمیل سالن ورزشی مخصوص بانوان تا حدودی این مشکل بهبود میابد.

در رابطه با پارک بانوان:در اخیار شهرداری محترم میباشد و اداره ی پارک دارای هزینه های نگهداری و نگهبانی و... را عهده دارمیباشد که به دلیل عدم استقبال بانوان تامین هزینه ها با مشکلاتی مواجه است و شهرداری جهت تامین هزینه ها اجبارا پارک بانوان را در اختیار گروهی قرار دادند و هم اکنون نیز به روال قبل به فعالیت خود ادامه میدهند.

راهکارهای عملی برای ترویج ورزش بانوان شهرستان و ترویج ورزش روستایی چیست؟

ایجاد ایستگاه ورزش صبحگاهی در سه پارک گلستان ،معلم و آزادی با وجود مربی و انجام حرکات اصولی توسط بانوان؛تلاش جهت خریداری چند دستگاه دوچرخه و ایجاد پیست دوچرخه سواری مخصوص بانوان؛تلاش جهت برگزاری همایش ها و کارگاه های آموزشی معرفی آثار و فوائد ورزش بانوان بر سلامت خانواده و تهیه بروشور و نصب پوستر؛اعزام مربیان خانم مجرب به روستاها(با وجود سختی رفت و آمد)جهت گسترش ورزش روستا در بین بانوان از برنامه های ما است.

موانع موجود برای اجرای راه کارهای  عملیاتی؟

ابرای ایجاد ایستگاه های ورزشی نیازمند همکاری تعدادی از ارگانهای مربوط و موافقت جمعی از مسئولین شهر میباشیم که امیدواریم با توجه به حسن نیت ایشان و نگاه مثبت به ورزش بانوان شهرستان این امر میسر گردد.

در برگزاری همایش مکان و زمان مساعدی را می طلبد، همچنین استقبال مورد انتظاری از بانوان مد نظر است که امیدواریم با اطلاع رسانی بتوانیم موجب ترغیب بانوان به این امر لازم بشویم.

از طرفی اعزام مربی به روستاهای اطراف به دلیل سختی راه و نبود وسیله نقلیه و امکانات  محدود بعضی روستاهای ما،ما با مشکلاتی مواجه میباشیم.

تعداد کل ورزشکاران بانو و تعداد کل ورزشکاران بیمه شده در شهرستان را بفرمایید؟

به طور تقریبی حدود دوهزار تن ورزشکار زن در رشته های مختلف تیمی و انفرادی مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد حدودا514نفر تا پایان شهریور ماه بیمه ورزشی شدند که این تعداد نسبت به جمعیت کل ورزشکاران آمار ضعیفی است.

جایگاه شهرستان نی ریز:خوشبختانه ورزش بانوان شهرستان جایگاه نسبتا خوبی در مقایسه با شهرستان های دیگر استان فارس دارد و در بعضی از رشته ها مثل کاراته و والیبال جزء شهرستان های برتر استان محسوب میشود.

و در آخر ضمن تشکر از شما آرزوی دیدن روزهای خوب برای ورزش بانوان شهرستان خوبمان دارم.

 خبرنگار:زهرا طباطبایی

 


آخرین اخبار اجتماعی

آخرین اخبار فرهنگی

آخرین اخبار بهداشت و سلامت


نشر مطالب با ذکر منبع بلامانع است .
مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .